Hjælp! Jeg kan ikke falde i søvn!

Indholdsfortegnelse

Antje skrev til Qigongbrevkassen med følgende Hej Vibeke!
Oplevede dig på græsplanen ved Husmandsstedet efter et kursus sidste år og syntes rigtig godt om den måde du arbejdede med Qigong!
Jeg har problemer med, at falde i søvn og i det hele set, at sove en hel nat! Går jeg tidligt i seng kl. 22 er jeg lysvågen kl 3 /4! I den senere tid har jeg flere gange overhoved ikke sovet, eller højst en time, og jeg vil så gerne få gavn af regeneration af galde+ levertiden i hvert fald, men tankerne kører, selvom jeg har mediteret!
Har hørt, at der findes en øvelse, hvor man dæmper ilden med vandet!Bliver glad for en ide! Smil Antje

Tak fordi du læste artiklern Vibeke Fraling

Tak fordi du læste artiklen

Du må meget gerne dele denne side

 

Med venlig hilsen

Qigong Master Vibeke Fraling 

Facebook
LinkedIn
Qigong på Samsø - sælvigbugten - pop up

Qigong på Samsø

Qigong på Samsø – pop up events Der er SKØNT på Samsø! Jeg har et sommerferievikariat som hjemmesygeplejerske på Samsø sommer 2025.  I den forbindelse

Læs mere »
Qigong i Laden - Mette og Vibeke

Qigong i LADEN i Vejle

Kan man lokke dig til Vejle? Sådan lød overskriften på en mail der lå i min indbakke en dag i januar 2025. Mette Bjørck har

Læs mere »

Qigong i det fri

Qigong i det fri – hvad er det? Qigong i det fri er Qigong i naturen. Det kan være i en park, på en strand

Læs mere »

Få mere ro, energi og balance - KUN 10-15 minutter Qigong om dagen. Prøv mine 7 dages Qigongpraksis🌼 nu (0 kr)

.